درب حیاط|در حیاط

با انتخاب یک درب حیاط ساده محل زندگی  خود را متمایز کنید!

به کسانی که قصد دارند ساختمان جدیدی بسازند یا خانه ی خود را بازسازی کنند، توصیه می شود که از درب حیاط ساده استفاده کنند. نمای ساختمان با استفاده از این نوع درب  ها شیک تر خواهد شد. اگر ساختمان خود را با خانه های مجاور مقایسه کنید، تفاوت ظاهری آن محسوس خواهد بود.  توجه داشته باشید که درب حیاط را با توجه به سبک ساختمان و خانه های اطراف انتخاب کنید.

 

اهمیت درب حیاط در امنیت خانه

درب حیاط نقش مهمی در حفاظت منازل دارد. به همین دلیل در هنگام انتخاب آن، باید به این نکته ی مهم توجه کنید و امنیت درب های ساده ی انتخابی خود را بررسی کنید.

نکته ی مهم دیگری که باید مشخص شود، این است که درب حیاط محل عبور کدام افراد است؟ آیا فقط اعضای خانواده به داخل خانه وارد می شوند یا به افراد دیگری نیز اجازه داده می شود؟ تمام سوالات در این زمینه باید به درستی پاسخ داده شوند.

فضای اطراف خانه های مسکونی، عامل مهمی برای انتخاب درب  است. مثلا اگر در یک شهرک مسکونی سکونت دارید و بخاطر وجود دوربین مدار بسته و نگهبان خیالتان راحت است، نیازی نیست که ذهنتان را درگیر امنیت درب ورودی کنید. در این گونه موارد، دستتان برای انتخاب درب حیاط باز است و با هیچ گونه محدودیتی مواجه نیستید.

در خانه های ویلایی امنیت حرف اول را می زند. به همین دلیل باید درب مناسبی انتخاب شود که دسترسی سارقان و افراد ناشناس به  فضای منزل تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

امنیت ساختمان های مسکونی توسط نگهبان فراهم می شود. و از آن جایی که روزانه افراد زیادی از این درب ها تردد می کنند، مدل خاصی برای درب این ساختمان ها در نظر گرفته نمی شود.

اما در مورد خانه های ویلایی مسئله حیاتی تر است و باید درب مقاوم و مستحکمی انتخاب شود تا بتواند امنیت اعضای خانه را تضمین کند.

معمولا در خانه های ویلایی، با نصب نرده سعی می کنند که نوعی امنیت فیزیکی به وجود بیاورند. اما در این مورد هیچ گونه حریم بصری وجود ندارد. چرا که این نرده ها هیچ گونه محدودیتی در دید ایجاد نمی کنند و به سهولت می توان فضای پشت آن ها را دید.

اگر به فیلم های خارجی که پخش می شوند دقت کنید، حتما متوجه طراحی خاص نرده، درب حیاط و دیوار های حیاط شده اید. در این موارد سارقان و افراد ناشناس نمی توانند وارد حیاط شوند و به قول معروف تیرشان به سنگ می خورد. البته ممکن است بعضی خانه های روستایی  در کشورمان نیز، با همین سبک ها ساخته شوند.

طبیعتا هر فردی دوست دارد که حریم خانه اش را از دسترس افراد غریبه در امان نگه دارد. این موضوع در کشورمان طبیعی است و صاحبان خانه تمایل ندارند که بانوان در زاویه ی دید مردان نامحرم قرار بگیرند.

پس توجه به این نکته مهم است که آیا افراد ناشناس با قرار گرفتن در کنار درب منزل، می توانند درون خانه را مشاهده کنند یا خیر.

نکته ی مهم دیگری که در انتخاب درب حیات تاثیرگذار است، رفتار ها و ویژگی های فضای اطراف ساختمان است. بنابراین در هنگام طراحی یک ساختمان و انتخاب درب ورودی، باید این نکات را در نظر گرفت.

مثلا در شهر های شمالی کشورمان درب خانه ها به شکل یک نرده است و طبیعتاً درون ساختمان به وضوح دیده می شود. اما در شهری مانند یزد، افراد ترجیح می دهند که درب هایشان به شکل دیگری باشد. احتمالا این اختلاف سلیقه به دلیل تفاوت الگوهای رفتاری و اجتماعی در این دو شهر می باشد.

گاهی اوقات، قوانین شهرسازی ایجاب می کنند که چه ضوابط و قواعدی رعایت شود. و در صورتی که الگوهای رفتاری و اجتماعی شما با این قوانین مغایرت نداشته باشد، می توانید آن ها را تغییر دهید و خانه را طبق سلیقه ی خودتان طراحی کنید.

بنابراین لازم است که  نکات مختلفی را مد نظر قرار دهید و با توجه به ویژگی های منطقه ی سکونت خود، درب ورودی حیاط را انتخاب نمایید.

متاسفانه بسیاری از سازندگان و حتی معماران،  به نحوه ی باز شدن درب ورودی  توجه نشان نمی دهند و به سادگی از کنار این مسئله عبور می کنند. طراحان باید این نکته را مد نظر قرار دهند که زیبایی، تنها ملاک مهم برای انتخاب نیست و جزئیات باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند تا مشکلی ایجاد نشود. لازم است که مالکان نیز در این زمینه درایت کافی داشته باشند و تمامی نکات را رعایت کنند.

بهتر است بعد از این که درب حیاط ساختمان مورد نظر خود را انتخاب کردید، با کسی که در این زمینه خبره است و آگاهی لازم را دارد، مشورت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

آیا تا به حال به زیبایی درب اتومبیل فکر کرده اید؟ اگر کسی نظر شما را در این مورد بپرسد، با خود چه فکری می کنید؟ احتمالا فکر کنید که فرد مورد نظر با شما شوخی می کند و هیچ جدیتی در کار نیست. البته برای اظهار نظر کردن در این زمینه، لازم است که نمای اتومبیل را به صورت کامل مشاهده کرده و سپس در مورد درب آن نظر بدهید.

متاسفانه در حال حاضر، خرید درب ورودی به صورت جدا رایج شده است. در  هنگام انتخاب  درب ورودی باید سردر، ستون، درب نفر رو، نرده باغچه و همچنین درب پارکینگ نیز به صورت یک جا خریداری شود. وقتی این مجموعه به صورت کامل در کنار یکدیگر قرار بگیرند، می توان راجب زیبایی آن ها اظهار نظر کرد.

از آنجایی که درب ورودی حیاط با نمای ساختمان مرتبط است، برای زیبایی بیشتر باید آن ها را با هم هماهنگ کرد. توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب درب حیاط، رنگ و طرح نمای ساختمان را نیز در نظر بگیرید.

یکی از نکات مهمی که دانشجویان معماری باید بدانند، این است که لازم است بین نمای ساختمان و فضای درون خانه هماهنگی وجود داشته باشد. یعنی باید دکوراسیون منزل  با رنگ نما و همچنین درب ورودی شباهت داشته باشد تا وقتی یک فرد وارد منزل می شود، با تضاد مواجه نشود.در برخی از موارد متضاد ست کردن درب حیاط یا انتخاب درب مدرن و…. نیز مد نظر طراحان است که هدف ما این گونه از ساختمان ها نیست .

اگر بین مواردی که گفتیم هماهنگی وجود داشته باشد، می توان دیزاین منزل را با دیدن درب حیاط حدس زد. پس توجه به این نکته ی مهم نیز، در هنگام انتخاب درب حیاط ضروری است.

 جنس درب حیاط منزل

درب ورودی حیاط با استفاده از مواد مختلفی تهیه می شود که مواد استفاده شده با توجه به درجه ی امنیت آن متفاوت است. در ادامه ی مطلب، انواع درب ورودی منزل را معرفی خواهیم کرد.

۱)درب تمام فلزی:

جنس درب ورودی در اکثر خانه های ایرانی، فلز است.درب فلزی به دلیل  به کار بردن فلز در بخش های اصلی و زمینه مقاوم بوده و این خود سبب امنیت و آرامش خاطر ساکنین میشود .

۲)درب شیشه ای-فلزی:

این گونه درب ها نیز استفاده می شوند اما باید توجه کنید که  شیشه ی به کار رفته سکوریت یا نشکن باشد. از این درب بیشتر برای دفاتر کنار خیابان که لازم است  داخل دیده شود بیشتر استفاده میشود . مانند دفاتر مسکن ، آرایشگاهها و …. استفاده میشود .

۳) درب چوبی_فلزی:

از آن جایی که چوب در مقابل عوامل محیطی مثل باران و گرمای خورشید مقاوم نیست، به ندرت از درب های چوبی_فلزی استفاده می شود. درب ویلا ،درب باغ ،درب تالار  ، درب لابی ، درب وردی آپارتمان ها بیشتر از این درب استفاده می‌کنند.

انتخاب درب ورودی مناسب بر مبنای کاربرد:

 ۱) درب های ورودی دارای چهارچوب:

این درب ها دارای ارتفاع ثابت و مقاومت بالایی هستند.

۲) درب های ورودی بدون چهارچوب:

این درب ها محدودیتی در ارتفاع ندارند. توجه داشته باشید که در هنگام نصب، متحمل هیچ گونه آسیبی نگردند.

با انتخاب یک درب حیاط شیک، جذابیت منزل خود را دو چندان کنید.

انتخاب نمای زیبا در کنار فضای بیرونی شیک، ساختمان منزل شما را زیباتر خواهد کرد. اگر به زیبایی علاقه دارید، باید توجه خود را بر روی نما و سایر المان ها معطوف کنید.

درب حیاط، یکی از همین ویژگی های مهم است که برای داشتن یک ساختمان شیک باید به آن توجه کنید.

هدف ما از نگارش این مقاله بیان نکاتی است که دانستن آن ها  برای شما سودمند خواهد بود. در ادامه به شما آموزش می دهیم که چگونه درب حیاط را بشناسید و با درایت کامل، بهترین نوع آن را انتخاب نمایید.

انواع مختلف درب های حیاط با در نظر گرفتن متریال:

درب های حیاط با استفاده از مواد مختلفی ساخته می شوند و هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

ویژگی درب هایی که در حیاط منازل به کار برده می شوند یکسان نیست و آن ها بر اساس متریال و دیگر ویژگی ها در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند.

در ادامه ی مطلب، چند نمونه از درب های حیاط را بر اساس نوع متریال به کار رفته در آن ها به شما معرفی خواهیم کرد.

۱)درب حیاط آهنی:

معمولا استقبال فراوانی از این درب ها صورت می گیرد و به دلیل استحکام و مقاومت زیاد، طرفداران مخصوص به خود را دارند.

همچنین این درب ها زیاد گران نیستند. بنابراین لازم نیست که نگران هزینه ی پرداختی خود باشید. این نوع درب ها در کنار زیبایی خاص در برابر عوامل محیطی مثل نور آفتاب، باران و سایر عوامل آسیب زا مقاوم هستند.

محدودیتی در استفاده از درب های آهنی وجود ندارد و می توانید آن ها را به عنوان درب جنوبی و شمالی در منازل خود به کار ببرید.

۲) درب حیاط فایبرگلاس:

شکل این نوع از درب ها شباهت زیادی به چوب دارد. درواقع لایه های مختلف کامپوزیت روی هم قرار می گیرند و درب های فایبرگلاس را تشکیل می دهند.

لازم به ذکر است که این نوع درب ها در خانه های شمالی استفاده نمی شوند اما  در حیاط های جنوبی کاربرد دارند.

۳) درب حیاط چوبی:

این نوع از درب های حیاط با عوامل محیطی سازگار نیستند و به مرور زمان دچار ترک هایی می شوند. به همین جهت، به ندرت در حیاط های خانه های شمالی استفاده می شوند.

بنابراین این نوع از درب ها استحکام بالایی ندارند و از آنجایی که مقاومت و تنوع بالایی در درب های آهنی وجود دارد، استقبال زیادی از درب های چوبی صورت نمی گیرد.

۴) درب‌ حیاط  استیل:

درب های استیل جدید تر از سایر انواع درب های حیاط هستند. اما به دلیل آسیب هایی که در طول زمان و به دلیل قرار گرفتن در محیط متحمل می شوند، طرفداران زیادی ندارند و در مقایسه با درب های آهنی رتبه ی پایین تری را کسب می نمایند.

امنیت، مهمترین فاکتور در هنگام انتخاب درب حیاط:

امنیت و مقاومت، مهمترین نکته در هنگام انتخاب درب حیاط است. پس اگر دلتان می خواهد که خیال خود را راجع به استحکام و امنیت درب راحت کنید، بهتر است که از درب های آهنی استفاده کنید. علاوه بر این، این درب ها انواع ضربه را تحمل کرده و سارقان نمی توانند به هدف خود برسند.

بنابراین با استفاده از این درب ها دلتان قرص خواهد بود.

درب های حیاط برقی:

مهمترین ویژگی این نوع درب ها این است که فقط با دستان خودتان و از طریق ریموت باز می شود. به همین خاطر می توانید بدون نگرانی سفر کنید و خیالتان از بابت خانه و زندگی راحت باشد. چون هیچکس به جز شما نمی تواند وارد حیاط خانه بشود.

همچنین این نوع درب ها، به درد کسانی می خورد که دارای فرزند کوچک هستند و می ترسند که کودکان در صورت غفلت آن ها  از حیاط خانه خارج شوند.

درب های برش لیزری:

درب های برش لیزری جدیدترین نوع از درب های فلزی هستند که به دلیل استفاده از نقش های اسلیمی و طرح های مدرن طرفداران خاص خود را دارند. این درب ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند، رتبه ی خوبی را به دست آورده اند.

لازم به ذکر است که رنگ آمیزی این نوع از درب ها متفاوت بوده و این کار با استفاده از تکنیک خاصی به نام سندبلاست انجام می شود. این نوع رنگ آمیزی خاص  باعث می شود که مقاومت درب افزایش یابد.

درب های برش لیزری تمام آن چیزی که توقع دارید را برآورده می کنند. ویژگی های خوب این درب ها از زیبایی نمای منزل تا تنوع زیاد در رنگ و طرح، تمام آن چیزی است که یک خریدار انتظار دارد.

انتخاب درب های فلزی از نوع CNC چه مزایایی دارد؟

۱)این نوع از درب های فلزی به صورت لیزری تهیه می شوند. همچنین در ساخت این درب ها از روش های قالب سازی، پرس کاری، و ماشین کاری نیز استفاده نمی شود.

۲) خوشبختانه در هنگام ساخت این درب ها هیچ گونه  آثاری از سوختگی و پلیسه کاری بر روی کار باقی نمی ماند.

۳)  درب های فلزی از نوع CNC    در هنگام تولید، درجه ای از دما را تحمل می کنند ولی تمام خواص آن ها اعم از مکانیکی و فیزیکی که مربوط به متریال است، حفظ می شود.

۴) قطعات مربوط به این درب ها با سرعت بالا و توسط دستگاه های لیزر برش می خورند.

۵) وقتی که قطعات توسط دستگاه های لیزر برش خوردند، می توان طرح ها و نقشه های مورد نظر خود را که توسط برنامه های مختلفی طراحی شده اند، بر روی آن منتقل کرد.

۶) در این روش، قطعات فلزی هیچ گونه فشار یا ضربه ای را متحمل نمی شوند. در نتیجه هیچ اثری از له شدگی بر روی آن ها وجود نخواهد داشت.

۷) قطعه ها در هنگام برش ضخامت های متفاوتی دارند. درنتیجه با ابعاد متفاوتی برش خواهند خورد.

۸) از دیگر مزایای این درب های فلزی می توان به تولید در زمان کوتاه، کیفیت بالا، ایمنی بالا، شکل دهی بی نظیر و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09125284337